Vláda navrhuje zmenu odpočítateľnej položky na zdravotné odvody

20.11.2014 Bratislava

Bratislava 20. novembra (TASR) - Od budúceho roka majú mať ľudia, ktorí zarobia maximálne 570 eur mesačne, nárok na odpočítateľnú položku na zdravotné odvody.

Ľudia s vyššími príjmami budú platiť odvody rovnako ako doteraz. Zmenu prináša návrh novely zákona o zdravotnom poistení, o ktorom má dnes rokovať vláda.

Kabinet navrhuje parlamentu prerokovať normu v skrátenom legislatívnom konaní. Potrebné je totiž schváliť ju ešte tento rok a Národnú radu SR čaká už iba jedna riadna schôdza. Opatrenie by sa malo dotknúť viac ako pol milióna zamestnancov pri odhadovaných fiškálnych nákladoch vo výške 146 miliónov eur.

Nahradenie papierovej komunikácie elektronickou, zníženie byrokracie či zvýšená transparentnosť a otvorenosť procesov. Aj to má priniesť nový systém riadenia európskych štrukturálnych a investičných fondov na programové obdobie 2014 až 2020, o ktorom dnes majú ministri diskutovať.

Kabinet prerokuje aj Súhrnnú výročnú správu Slovenskej republiky za rok 2013 z dielne Ministerstva financií SR, podľa ktorej malo vlani 13 krajín Európskej únie vyšší deficit a 18 krajín vyšší dlh verejnej správy ako Slovensko. Priemerný schodok európskej dvadsaťosmičky predstavoval 3,2 % hrubého domáceho produktu (HDP) a priemerný dlh v únii bol na úrovni 85,4 % HDP.

Do programu rokovania 134. schôdze je zaradená aj novela zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva. Jej cieľom je rozšíriť udeľovanie dotácií aj na účely protidrogových aktivít. Bližšie sa definuje spôsob, účel, rozsah a podmienky ich poskytovania.

Novela napríklad rieši požiadavky na orgán vyhodnocujúci dotácie alebo nariaďuje povinnosť zriadenia osobitného účtu v banke pre zabezpečenie transparentnosti ich čerpania. Agenda protidrogovej politiky predtým patrila pod Úrad vlády SR. V roku 2012 prešla pod pôsobnosť rezortu zdravotníctva.

Vláda na dnešnom zasadnutí prerokuje aj správu o činnosti Akreditačnej komisie za rok 2013. Komisia v správe okrem iného opätovne poukazuje na to, že vzhľadom na počet obyvateľov máme na Slovensku priveľa univerzít. Naše vysoké školy v porovnaní s univerzitami okolitých štátov zaostávajú v medzinárodných rankingoch.

Problémom je taktiež nízky záujem študentov o technické a prírodovedné odbory. Akreditačná komisia v materiáli navrhuje niekoľko opatrení, ktoré by pomohli zlepšiť aktuálny stav. Ide napríklad o zvýšenie podpory vedy a výskumu či zavedenie štipendií pre študentov technických a prírodovedných smerov.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na rokovanie vlády predložil návrh Celoštátnej stratégie rodovej rovnosti a Akčného plánu rodovej rovnosti na roky 2014-2019. Plán má podporovať zvýšené zastúpenie žien v politike či propagovať úspešné ženy v odvetviach, ktoré preferujú viac muži.

Ministerstvo tvrdí, že reflektuje odporúčania medzinárodných monitorovacích orgánov a vychádza zo základných strategických dokumentov Európskej únie a Rady Európy. Nespokojnosť s materiálom v utorok (18.11.) prezentoval tretí sektor. Plánované opatrenia podľa predstaviteľov mimovládnych organizácií nerešpektujú prirodzenosť žien a umelo ich dosadia do profesií technických smerov, čo považujú za neefektívne.
 

Vyberte región

mark